MojaZdolność.pl

Pożyczki przez internet — pieniądze od ręki, bez wychodzenia z domu

Pożyczki online w ostatnich latach zrewolucjonizowały sektor finansowy w Polsce. Okazuje się, że coraz częściej korzystamy z tej formy wsparcia w celu finansowania naszych życiowych potrzeb.

Wkoło pożyczek udzielanych przez internet narosło w ostatnim czasie wiele pytań i mitów. Przyjrzymy im się bliżej w poniższym artykule.

BIK
19-73 LAT
NA DOWÓD
PIERWSZA RRSO 0%
do 3000 zł
do 30 dni
KOLEJNE
do 7000 zł
do 30 dni
OCENA
BIK
OD 18 LAT
NA RATY
NA DOWÓD
PIERWSZA RRSO 0%
do 2000 zł
na 5 miesięcy
KOLEJNE
do 20000 zł
do 48 miesięcy
OCENA
BIK
21-73 LAT
NA DOWÓD
PIERWSZA RRSO 0%
do 3000 zł
do 30 dni
KOLEJNE
do 10 000 zł
do 45 dni
OCENA
OD 18 LAT
NA RATY
NA DOWÓD
PIERWSZA RRSO 0%
do 3000 zł
do 61 dni
KOLEJNE
do 20 000 zł
do 60 miesięcy
OCENA
20-75 LAT
NA DOWÓD
PIERWSZA RRSO 0%
do 5000 zł
do 30 dni
KOLEJNE
do 15 000 zł
do 30 dni
OCENA
OD 18 LAT
NA DOWÓD
PIERWSZA
do 5000 zł
na 4 miesiące
KOLEJNE
do 5000 zł
na 4 miesiące
OCENA

Tradycyjne pożyczki a pożyczki online — porównanie

Udzielanie pożyczek od zawsze stanowiło podstawową działalność człowieka. Pożyczanie pieniędzy przez osoby bogate na określony procent i czas sprawiało, że stawały się one jeszcze bogatsze. Natomiast osoby pożyczające pieniądze mogły przy ich pomocy zrealizować swoje pomysły, np. związane z założeniem własnej firmy lub zakupu wymarzonego dobra.

W dzisiejszych czasach tradycyjny sposób udzielania pożyczek polega na osobistym stawieniu się w punkcie finansowym, w którym istnieje możliwość podpisania umowy. Wymagany jest tylko dowód osobisty i najczęściej ustne oświadczenie o zarobkach. Rzadziej wymagane jest zaświadczenie w formie dokumentu np. od pracodawcy. Następnie pieniądze są wypłacane w kasie pożyczkodawcy lub przelewane na wskazany rachunek bankowy.

| Tradycyjny sposób podpisywania umów pożyczkowych funkcjonował bardzo dobrze, aż do czasu pojawienia się internetu. Wówczas wielu pożyczkodawców zauważyło, że istnieje możliwość szybszego i wygodniejszego sposobu na zawieranie umów pożyczkowych. Dostrzegli to również sami klienci, chcący jak najmniejszym nakładem sił sięgać po kompleksowe usługi finansowe.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, pożyczkodawcy zaczęli proponować pożyczki online bez wychodzenia z domu. Taki sposób pożyczania bardzo przypadł do gustu klientom, którzy po dziś dzień coraz chętniej korzystają z takiego rozwiązania.

Podczas weryfikacji osoby wnioskującej o pożyczkę obowiązek pokazania dowodu osobistego zastąpiono koniecznością własnoręcznego wypełnienia formularza rejestracyjnego, do którego należy wpisać odpowiednie dane z dowodu. Tak wypełniony formularz nie wymaga ręcznego podpisu, jak ma to miejsce przy tradycyjnej pożyczce.

Już ponad 70% pożyczek jest udzielona przez internet. Ich ilość nadal sukcesywnie rośnie. Eksperci finansowi przewidują, że w najbliższych latach będzie to już blisko 90%. Jest to głównie efekt starzenia się społeczeństwa.

| Populacja osób, nieumiejących korzystać z internetu lub nieposiadających komputera w domu, nieustannie maleje. Głównie to te osoby korzystają z tradycyjnego sposobu pożyczania pieniędzy.

Zalety pożyczek przez internet

Pożyczki udzielane przez internet mają wiele zalet. Jedną z nich jest opisana powyżej możliwość podpisania umowy o pożyczkę bez wychodzenia z domu, co sprawia, że pożyczkobiorca odczuwa pełny komfort psychiczny i nie stresuje się przed spotkaniem z pożyczkodawcą.

| Odpowiadanie na pytania dotyczące sytuacji finansowej nie jest dla każdego komfortowe. Wiele osób woli samodzielnie wypełnić formularz z pytaniami, niż dzielić się odpowiedziami z doradcą w punkcie pożyczkowym.

Oczywiście istnieją jeszcze inne zalety, które sprawiły, że pożyczki online stały się nowoczesną formą pozyskiwania pieniędzy na realizację wymarzonych potrzeb.

Pierwsza pożyczka za darmo

Większość firm pożyczkowych oferuje pierwszą pożyczkę za darmo, czyli bez prowizji i z zerowym oprocentowaniem.

Pożyczka za darmo, to pożyczka bez kosztów
Pierwsza pożyczka jest często całkowicie darmowa. Nie posiada żadnych dodatkowych kosztów. źródło: kuki.pl

Taka oferta jest zawsze kierowana do nowych klientów i tyczy się pożyczki ze spłatą jednorazową w ciągu 30 dni.

Kwoty pierwszych pożyczek za darmo zwierają się w przedziale od 500 do nawet 6000 złotych, w zależności od pożyczkodawcy.

Szybkość i wygoda

Istotną zaletą pożyczania online, o której warto wspomnieć, jest z pewnością duża szybkość udzielenia internetowej pożyczki.

Pomijając fakt, że korzystając z domowego komputera lub smartfona oszczędzamy czas potrzebny na udanie się do punktu pożyczkowego i podpisania na miejscu umowy pożyczkowej, to skracamy w ten sposób również potrzebny czas na weryfikację naszego wniosku, który wynosi tylko kilka chwil.

Z tego właśnie względu pożyczkę przez internet można otrzymać nawet w czasie krótszym niż 15 minut. Oczywiście mowa tutaj o czasie, w jakim środki pieniężne pojawiają się na koncie bankowym klienta, co zależy w znacznym stopniu od banku, w którym klient posiada swoje konto.

Dostęp do wielu pożyczkodawców

Internet zapewnia również wygodny dostęp do wielu ofert równocześnie. Powoduje to, że klient zawsze może dla siebie wybrać najlepszą ofertę. Może on szybko i sprawnie porównać oferty wielu pożyczkodawców, co może mieć kluczowe znaczenie w kwestii warunków, na jakich będzie zaciągnięta pożyczka.

| Dobrym przykładem serwisu internetowego, który umożliwia porównanie wielu ofert naraz, jest portal mojazdolnosc.pl — serwis powstały z myślą o osobach będących w potrzebie sprawnego wzięcia pożyczki przez internet, a nie mających doświadczenia w pożyczaniu przez internet.

Proces składania wniosku o pożyczkę przez internet

Składanie wniosku o przyznanie pożyczki przez internet jest łatwym procesem, niesprawiającym problemów. Całość zajmuje dosłownie kilka minut.

Wszystko sprowadza się do rejestracji konta użytkownika w serwisie pożyczkodawcy i późniejszego wypełnienia wniosku o udzielenie pożyczki.

Opłata rejestracyjna

W trakcie weryfikacji wniosku konieczne jest dokonanie opłaty rejestracyjnej, która jest niczym innym jak symbolicznym przelewem, najczęściej na kwotę 1 grosza lub 1 złotówki.

| Jest to procedura mająca na celu sprawdzenie wiarygodności osoby wnioskującej o pożyczkę. Pożyczkodawcy sprawdzają w ten sposób dane właściciela konta bankowego — czy jest taki sam jak dane osoby wnioskującej o udzielenie pożyczki online.

Formularz informacyjny

Po zaakceptowaniu wniosku, zanim jeszcze dojdzie do finalizacji umowy, pożyczkodawca ma obowiązek przedstawić klientowi formularz informacyjny. Jest to dokument, który zawiera wszystkie informacje związane z pożyczką tzw. warunki umowy.

| W formularzu są zawarte informacje o kwocie pożyczki, oprocentowaniu, ewentualnych kosztach dodatkowych, terminie spłaty. Wszystko po to, aby klient mógł zapoznać się i dokonać podsumowania warunków umowy, zanim ostatecznie ją zatwierdzi.

Warunki uzyskania zgody na pożyczkę online

Firmy pożyczkowe zawsze stawiają przed klientami kilka warunków, zanim otrzymają oni zgodę na otrzymanie pożyczki przez internet.

Najczęściej są to:

Ryzyko i środki ostrożności związane z internetowymi pożyczkami

| Zaciąganie jakichkolwiek zobowiązań finansowych wymaga świadomości wiążącego się z tym ryzyka. Głównym ryzykiem jest niemożność spłaty zobowiązań w terminie, co może prowadzić do działań komorniczych na rzecz pożyczkodawcy.

Pożyczanie pieniędzy na określony procent wiąże się ze spłatą większej kwoty, niż wynosiła początkowo wypłacona kwota pożyczki online.

Ma to związek z występowaniem nie tylko oprocentowania, ale także prowizji, oraz czasami innych dodatkowych kosztów.

Kwestia należytej ostrożności powinna tyczyć się również tzw. pożyczek bez badania zdolności kredytowej, które kuszą osoby już zadłużone, lub nieposiadające stałego dochodu.

Oprocentowanie

Oprocentowanie to podstawowy koszt pożyczki. Jest to cena, jaką pożyczkobiorca płaci w czasie za skorzystanie z usługi pożyczenia pieniędzy od pożyczkodawcy.

Maksymalna kwota odsetek jest regulowana przez prawo. Może ona wynosić maksymalnie dwukrotność odsetek ustawowych.

RRSO — Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania

Wskaźnikiem, który najlepiej oddaje sumę wszystkich kosztów, jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Uwzględnia on wszystkie koszty pożyczki zawarte w umowie.

Przykład RRSO z formularza informacyjnego
Przykład kosztów pożyczki składających się na RRSO. Dane te są zawsze zawarte w formularzu informacyjnym.

Jest to całkowity koszt pożyczki ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty pożyczki w stosunku rocznym. Wskaźnik ten bardzo pomaga konsumentowi w porównaniu oferowanych mu pożyczek i kredytów.

Prowizja

Za zawarcie umowy pożyczki firmy pożyczkowe pobierają jednorazową opłatę zwaną prowizją. Jest to kwota zależna od wysokości pożyczki. Może zawierać się w przedziale od 0 do nawet 30 procent wartości pożyczki.

| Z tego właśnie względu należy koniecznie zapoznać się z formularzem informacyjnym, w którym zawsze jest wyszczególniona wysokość pobieranej prowizji.

Koszty dodatkowe

W zapisach umowy o pożyczkę mogą występować różne opłaty dodatkowe. Z tego względu warto dobrze przeanalizować wspomniany wcześniej formularz informacyjny. W nim będą zawarte wszystkie dodatkowe koszty, jakie poniesie pożyczkobiorca w związku z pożyczką przez internet.

| Dodatkowe koszty są zawsze wymienione w rubryce "Inne koszty, które konsument zobowiązany jest ponieść w związku z umową".

Jak wybrać najlepszego pożyczkodawcę

Wybór pożyczkodawcy nie należy do najłatwiejszych zadań. Na rynku działa bardzo wiele podmiotów, które oferują swoje usługi finansowe.

Zdecydowana większość z nich działa legalnie, czyli zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce. Jednak zdarzają się przypadki, kiedy swoje usługi finansowe oferuje podmiot, który np. nie otrzymał zgody organu właściwego na prowadzenie takiej działalności gospodarczej.

| W przypadku podmiotów nieposiadających zgody na działalność związaną z udzielaniem pożyczek istnieje ryzyko, że zapisy w umowie będą skrajnie niekorzystne dla pożyczkobiorcy. Może to skutkować nadzwyczaj wysokim oprocentowaniem lub ukrytymi wysokimi opłatami dodatkowymi.

Żeby uniknąć powyższej sytuacji, warto sprawdzić, czy pożyczkodawca nie jest wpisany na listę ostrzeżeń publicznych KNF.

Na taką listę trafiają podmioty, wobec których zostały złożone zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. określonego w art. 171 ust. 1-3 ustawy – Prawo bankowe, które brzmią następująco:

1. Kto bez zezwolenia prowadzi działalność polegającą na gromadzeniu środków pieniężnych innych osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej w celu udzielania kredytów, pożyczek pieniężnych, lub obciążania ryzykiem tych środków w inny sposób, podlega grzywnie do 20 000 000 złotych i karze pozbawienia wolności do lat 5.

2. Tej samej karze podlega, kto, prowadząc działalność zarobkową wbrew warunkom określonym w ustawie, używa w nazwie jednostki organizacyjnej niebędącej bankiem, lub do określenia jej działalności, lub reklamy wyrazów „bank” lub „kasa”.

3. Tej samej karze podlega także ten, kto dopuszcza się czynu określonego w ust. 1 lub 2 działając w imieniu, lub w interesie osoby prawnej, lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej.

Warto również sprawdzić, czy wybrany podmiot jest zrzeszony w Polskim Związku Instytucji Pożyczkowych.

| W Polskim Związku Instytucji Pożyczkowych są zrzeszone największe i najlepsze firmy pożyczkowe. Takie, wobec których nie ma żadnych podejrzeń co do stosowania nieuczciwych praktyk. W serwisie mojazdolnosc.pl prezentowane są oferty pożyczek online tylko od sprawdzonych pożyczkodawców.